WYDANIE ONLINE

Obowiązujące od 25 maja 2018 r. ogólne rozporządzenie o ochronie danych osobowych – RODO wprowadzi m.in. nową funkcję inspektora ochrony danych osobowych, który zastąpi obecnie funkcjonujących ABI – Administratorów Bezpieczeństwa Informacji. Dotychczas powołanie ABI nie było obowiązkowe. Od 25 maja 2018 r. trzeba będzie wyznaczyć inspektora danych. Sprawdźcie, w jakich przypadkach i jakie ma on obowiązki.

czytaj więcej »

Podleganie pracowników delegowanych pod system ubezpieczeń społecznych kraju, z którego są wysyłani, to wyjątek od generalnej zasady. Aby móc z niego korzystać, pracodawca musi spełnić szereg warunków, często nieprecyzyjnie sformułowanych w przepisach i trudnych do interpretacji. Jak zatem stwierdzić, gdzie mamy płacić za pracownika składki ubezpieczeniowe? Którzy pracodawcy mogą skorzystać z wyjątku od ogólnej zasady?

czytaj więcej »

Nie możemy zatrudnić pracownika na zastępstwo osoby, która jest czasowo oddelegowana do innej pracy. Tak wynika z niedawnego wyroku SN. Ale to tylko jedna z wielu wątpliwości związanych z umową na zastępstwo. Sprawdźcie, na jakich zasadach należy obecnie zawierać, stosować i wypowiadać umowy na zastępstwo.

czytaj więcej »

wiper-pixel