WYDANIE ONLINE

Pracownik przychodzi do pracy. Koledzy zauważają jednak, że bełkocze, nie może utrzymać równowagi. Pracodawca chce poddać go badaniu alkomatem, ale… pracownik się nie zgadza? Co w takiej sytuacji zrobić? Jakimi narzędziami dysponujemy? Czy możemy zastosować karę porządkową, czy raczej zwolnienie dyscyplinarne? O tym wszystkim piszemy w poniższym artykule.

czytaj więcej »

W trakcie zatrudnienia może zdarzyć się, że trzeba zmienić pracownikowi warunki pracy. W takiej sytuacji mamy dwa wyjścia: porozumienie stron lub wypowiedzenie zmieniające. Wbrew pozorom do obu tych czynności należy się solidne przygotować. W przeciwnym razie pracownik może zarzucić nam, że warunki, które chcieliśmy zmienić, pozostają takie same. Powstaje więc pytanie, w jakiej formie najlepiej dokonywać zmian w umowie z pracownikiem? Jak nie popełnić żadnego błędu? Sprawdźmy, na co pozwalają nam obowiązujące przepisy.

czytaj więcej »

Umowę terminową możemy zmienić w bezterminową na trzy sposoby. Po pierwsze: kończymy jedną umowę i zawieramy drugą. Po drugie: przekształcamy umowę aneksem bez jej kończenia. Ale wolno nam też… naruszyć limit np. 33 miesięcy, czyli spokojnie poczekać, aż umowa sama się przekształci. Kar za to nie przewidziano. Ale jak taka zmiana wpływa na zasady wypowiadania umowy i wydawania po niej świadectwa pracy? Wyjaśnia to nowe stanowisko Ministerstwa Pracy. Przy okazji stanowisko to precyzuje też, jak mamy liczyć limit 33 miesięcy.

czytaj więcej »

wiper-pixel